jom chat

Wednesday, 30 November 2016

rph 2

Pelan Pengajaran 2

Subjek                                    : Fizik
Tarikh                                    : 11 / 03 / 2019 ( Isnin)
Masa                                       : 9.00 pagi – 9.40 pagi (80 minit )
Tingkatan                              : 4A
Bilangan pelajar                    : 25
Topik                                      : Haba
Subtopik                                 : Hukum Gas
Objektif Pembelajaran         :Memberi kefahaman kepada murid tentang hubungkait diantara  tekanan gas dengan isipadu gas , tekanan gas dengan suhu dan isipadu gas dengan suhu .
                                                   .
Dapatan Pembelajaran         : Pada pembelajaran , murid dapat ;
        A .  Kandungan Masteri  ( domen kognitif )

              a) Menerangkan konsep bagaimana sifat perilaku molekul gas terhadap perubahan
                 tekanan gas , isipadu gas dan juga suhu gas tersebut .
              b) Menyelesaikan masalah berkaitan sifat perilaku molekul tersebut pada sesuatu
                   keadaan .

       B.  Membina sifat saintifik ( Domen Psikomotor ) 

              a) Membuat demonstrasi terhadap pelajar tentang apa yang dipelajari dalam teori
                  dengan menggunakan apparatus makmal atau simulasi .

       C.  Mengaplikasi cara saintifik dan sikap moraliti ( Domen Afeksi  )

              a) Komunikasi dua hala ( pelajar – guru ) .
              b) Pelajar aktif dalam gerak kerja kumpulan .
              c) Pelajar menggunakan kefahaman sendiri dalam menyelesaikan masalah .













Teori  :  Hukum Gas

Alat Bantuan Mengajar : Buku Teks , Plickers , Simulasi dan apparatus makmal .

Kefahaman Terdahulu : Konsep tekanan gas dalam ruang tertutup

Stratergi Pengajaran Utama : Kooperatif dan demonstrasi kepada pelajar









Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Nota
Guru
Pelajar


Permulaan


 (15 minit )












Pada ketika ini , Simulasi yang ditunjukkan adalah bertujuan untuk memahamkan pelajar tentang
situasi :

tekanan gas berkadar songsang dengan isipadu

Isipadu berkadar songsang dengan suhu .

Tekanan gas berkadar terus dengan suhu.



Guru menunjukan video kepada pelajar sambl menerangkan dan bertanya kepada pelajar .















Pelajar menonton video tersebut dan tidak mencatatkan apa – apa untuk dibuat sebagai nota .


































Stratergi :

Nota tidak perlu dicatatkan semasa aktiviti ini berlangsung 

Kesan Positif :

Pelajar berasa lebih selesa untuk memahamkan konsep yang cuba disampaikan oleh guru .




























Susun atur semula
(20 minit)


Pada ketika ini , guru akan memberi pengajaran konsep - konsep kepada pelajar dan membuat hubung kait matematik yang wujud pada papan putih :

Persamaan matematik untuk hukum gas:

Hukum
Boyle :

P = 1 / V
Bila suhu tidak berubah .

Hukum Charles’ :

 V / T
Bila tekanan gas tidak berubah

Hukum Guy-Lussac :

P / T
Bila isipadu tidak berubah

Gabungan kesemua hukum gas :

P V = T
( konstan)
(1)

V / T = P
( konstan )
(2)

P / T = V
( konstan )
(3)

Menmonik ketiga – tiga persamaan  :

 









Cara penggunaan :
Jari menutup mana - mana parameter yang konstan



Guru melukis gamba rajah pada papan kenyataan berkaitan isi kandungan yang diajar .

Guru juga memberikan demonstrasi bagaimana hubungan
Matematik tunggal yang menggabungkan kesemua hukum gas dalam mnemonik yang mudah diingati dan difahami pelajar

Guru membuat sedikit imbas kembali kefahaman matematik tentang apa yang dimaksudkan dengan berkadar songsang dan berkadar terus dan menulisnya pada papan putih .

Semua aktiviti guru pada sesi ini akan berlakunya soal dan jawab diantara guru dan murid .







Pelajar dibenarkan untuk menulis nota dan bertanya kepada guru tentang ketidafahaman mereka .

Stratergi :

Nota yang ditulis oleh  boleh dalam bentuk apa jua keadaan

Kesan Positif :

Melatih pelajar membuat nota berdasarkan kefahaman mereka sendiri dan bukannya nota yang ditulis oleh guru .





Aplikasi idea 
(20 minit)


Kapal selam boleh tenggelam dan timbul
 ( Hukum Boyle )

Belon udara panas semakin naik ke udara sekiranya pembakaran gas helium lebih banyak berlaku
 ( Hukum Charles )

Keadaan tayar kenderaan setelah perjalanan yang lama menjadi nipis dan licin .
( Hukum Guy-Lussac )








Guru menunjukkan simulasi tentang bagaimana situasi kapal selam , belon udara panas dan  itu boleh berlaku dengan pemahaman hukum gas  .

Guru akan membantu pelajar dengan bertanyakan bagaimana proses tersebut berlaku menggunakan kefahaman yang telah dipelajari .


Murid tidak dibenarkan membuat nota.

Murid bertanya kepada guru . Idea – idea yang lain atau permasalahan pelajar dalam kehidupan seharian mereka berkaitan subtopik ini dialu - alukan





Stratergi :

Guru memberikan ruang kepada pelajar untuk bertanya atau memberikan idea yang unik tentang aplikasi subtopik ini .

Kesan Positif :

Pelajar akan lebih memahami  kerana teori yang dipelajari dapat digunakan dalam permasalahan kehidupan seharian mereka .

           

Refleksi
( 30 minit )








Persamaan (1) sehingga (3) diulang kembali secara ringkas .
Mnemonik segi tiga diterangkan semula cara penggunaannya oleh guru .



Guru akan memberikan latih tubi kepada pelajar dalam bentuk interaktif ( plickers ) dan memberi ruang kepada pelajar untuk bertanya dan membuat pengajaran secara individu dalam bilik darjah .


Pelajar membuat latih tubi yang diberikan oleh guru .

Mana – mana pelajar yang masih tidak faham boleh berjumpa dengan guru secara individu





Stratergi :

Pelajar diberi masa untuk menjawab latih tubi .

Pelajar bebas bertanyakan soalan kepada guru .

Kesan Positif :

Membuka minda pelajar terhadap subtopik ini .




No comments:

Post a Comment